Esperal to środek, który stosuje się w walce z alkoholizmem. Występuje w postaci wszywki lub tabletek. Blokuje on enzym, który bierze udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie.
Wynikiem tej blokady w organizmie jest gromadzenie się aldehydu octowego. W normalnych warunkach przekształcany jest w postać nieszkodliwą, która nie wywołuje nieprzyjemnych objawów Działanie aldehydu przypomina więc zwielokrotnione dolegliwości, które przypominają kaca. Pierwsze efekty pojawiają się w niedługim czasie po wypiciu pierwszego kieliszka.
Uświadomienie sobie tego, że ma się problemy z alkoholem to pierwszy krok do wyleczenia. Jest to również duże obciążenie dla psychiki. Do tego dochodzi ogromne poczucie winy i krzywd wyrządzonych swoim bliskim, a także świadomość jak wielkie spustoszenie może wyrządzić wszywka w ciele.
Często alkoholik pozostaje sam w walce z ta chorobą, bez wsparcia rodziny. W takich wypadkach pomoc psychiatry jest nieodzowna, czy to na terapii indywidualnej czy na spotkaniach grupowych. Podczas tych sesji alkoholik może zwierzyć się ze swoich problemów, opowiedzieć o chorobie. Dzięki temu poczuje się lepiej i wiedząc, że ma wsparcie, będzie mu łatwiej walczyć z chorobą.
Psychiatra pomaga także podbudować poczucie własnej wartości. Świadomość tego, że ktoś go słucha, rozumie i co najważniejsze nie potępia jest bardzo ważne dla osoby uzależnionej.
Wszycie esperalu zawsze powinno być połączone z psychoterapią. Alkoholicy często mają problemy z akceptacją, z samooceną, uważają siebie za gorszych i za nieudaczników życiowych i aby zapomnieć o problemie często sięgają po alkohol.
Tylko psychiatra pomoże choremu usunąć ten problem z głowy, uświadomi choremu, że pijąc tak naprawdę krzywdzi samego siebie, a stąd już prosta droga do całkowitego wyleczenia. Psychiatra wspiera także rodzinę osoby uzależnionej i daje wskazówki jak ma postępować, aby pomóc osobie uzależnionej wyrwać się z nałogu.