Menu

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

29 stycznia 2018 - Leczenie uzależnień
Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

Leczenie osób uzależnionych od alkoholu opiera się nie tylko na terapii indywidualnej i grupowej, ale również na farmakologii. Odpowiedni dobór leków pozwala pacjentom ograniczyć część z objawów alkoholizmu a co za tym idzie pozwala im żyć w trzeźwości. Na polskim rynku istnieje kilka środków farmakologicznych, które w połączeniu z terapią psychiatryczną wspomagają alkoholików w walce z nałogiem.

Leki dostępne w Polsce

Terapia osób uzależnionych to złożony proces. Bardzo często sama nie wystarcza. W takich przypadkach pacjentom przepisuje się leki. Do najbardziej popularnych zalicza się, m.in.:

Adepend – po jego stosowaniu pacjenci odczuwają mniejsze pragnienia sięgnięcia po napoje alkoholowe. Zalecane jest branie jednej tabletki na czczo tuż przed pierwszym posiłkiem.
Baklofen – pacjenci czują się rozluźnieni, dzięki czemu odczuwają o wiele mniejsze napięcie. W naszym kraju jest on lekiem eksperymentalnym, nie przeznaczonym bezpośrednio dla osób uzależnionych od alkoholu. Jednakże jego działanie pomaga pacjentom przetrwać w tych trudnych chwilach.
Anticol – jest on najtańszy, wśród wszystkich dostępnych w Polsce. Jego działanie może być niebezpieczne dla osób, u których stwierdzono duże ilości promili w organizmie. Zaburza on metabolizm spożytego alkoholu, powodując jednocześnie nieprzyjemne objawy, m.in. nudności, zawroty głowy czy wymioty. Przypominają one objawy zatrucia pokarmowego. Występuje w postaci doustnych leków jak i również niezwykle popularnych wszywek.

Istnieje o wiele więcej leków umożliwiających powrót do sprawnego funkcjonowania. Farmakologiczne leczenie alkoholizmu odbywa się pod okiem specjalistów. Organizm osoby uzależnionej jest osłabiony. Bardzo często charakteryzują go objawy poboczne, tj. depresja, halucynacje a nawet napady padaczkowe. W takich przypadkach lekarze przepisują pacjentom również stabilizatory nastroju oraz leki przeciwdepresyjne.
Leczenie farmakologiczne jest tylko dodatkiem, który stosuje się przy odwykach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *