Menu

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

29 stycznia 2018 - Leczenie uzależnień
Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

Leczenie osób uzależnionych od alkoholu opiera się nie tylko na terapii indywidualnej i grupowej, ale również na farmakologii. Odpowiedni dobór leków pozwala pacjentom ograniczyć część z objawów alkoholizmu a co za tym idzie pozwala im żyć w trzeźwości. Na polskim rynku istnieje kilka środków farmakologicznych, które w połączeniu z terapią psychiatryczną wspomagają alkoholików w walce z nałogiem.

Leki dostępne w Polsce

Terapia osób uzależnionych to złożony proces. Bardzo często sama nie wystarcza. W takich przypadkach pacjentom przepisuje się leki. Do najbardziej popularnych zalicza się, m.in.:

Adepend – po jego stosowaniu pacjenci odczuwają mniejsze pragnienia sięgnięcia po napoje alkoholowe. Zalecane jest branie jednej tabletki na czczo tuż przed pierwszym posiłkiem.
Baklofen – pacjenci czują się rozluźnieni, dzięki czemu odczuwają o wiele mniejsze napięcie. W naszym kraju jest on lekiem eksperymentalnym, nie przeznaczonym bezpośrednio dla osób uzależnionych od alkoholu. Jednakże jego działanie pomaga pacjentom przetrwać w tych trudnych chwilach.
Anticol – jest on najtańszy, wśród wszystkich dostępnych w Polsce. Jego działanie może być niebezpieczne dla osób, u których stwierdzono duże ilości promili w organizmie. Zaburza on metabolizm spożytego alkoholu, powodując jednocześnie nieprzyjemne objawy, m.in. nudności, zawroty głowy czy wymioty. Przypominają one objawy zatrucia pokarmowego. Występuje w postaci doustnych leków jak i również niezwykle popularnych wszywek.

Istnieje o wiele więcej leków umożliwiających powrót do sprawnego funkcjonowania. Farmakologiczne leczenie alkoholizmu odbywa się pod okiem specjalistów. Organizm osoby uzależnionej jest osłabiony. Bardzo często charakteryzują go objawy poboczne, tj. depresja, halucynacje a nawet napady padaczkowe. W takich przypadkach lekarze przepisują pacjentom również stabilizatory nastroju oraz leki przeciwdepresyjne.
Leczenie farmakologiczne jest tylko dodatkiem, który stosuje się przy odwykach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *